Det norske rentemarkedet var forholdvis rolig, men de helt korte rentene falt litt. Kredittpåslagene var i de fleste segmenter stabile.
Norges Bank besluttet på rentemøtet 17. desember å holde styringsrenten uendret på 4,00 %. Komiteen understreket at inflasjonen fortsatt ligger over målet, og at det er behov for en innstrammende pengepolitikk en stund til. Samtidig ser banken for seg en forsiktig normalisering fremover, med 1–2 kutt i løpet av 2026 dersom økonomien utvikler seg som ventet.
Kronen har svekket seg noe siden forrige rapport, og det bidrar til å løfte prisutsiktene. Komiteen ønsker ikke å bremse økonomien mer enn nødvendig, men vil heller ikke risikere at prisveksten blir liggende over målet for lenge. Markedet priser nå inn at det mest sannsynlige er et første rentekutt i juni 2026.
Som påpekt i tidligere månedsrapporter synes vi at nivået på kredittpåslaget til fondsobligasjoner og ansvarlige lån er såpass stramt at vi har startet å lette noen av disse posisjonene. Dette fortsatte vi med i desember og andelen i disse segmentene ble gjennom måneden dratt ned betydelig. Vi har kjøpt oss opp i obligasjoner med fortrinnsrett, som gir lavere løpende rente, men som prises mer attraktivt mot sitt eget historiske snitt. Dette har også vært med å heve den gjennomsnittlige kredittkvaliteten i porteføljen.
Til tross for en større omlegging av porteføljen gjennom måneden opprettholder Forte Obligasjon en balansert fordeling mellom obligasjoner med fast og flytende rente, noe som bidrar til god robusthet mot ulike renteutviklinger. Eksponeringen mot ulike kredittsegmenter er nå enda bredere, noe som reduserer risikoen for enkelthendelser og gjør fondet godt tilpasset et marked der utviklingen fremover fortsatt er usikker.
Fondet har ved månedsskifte en løpende rente på 5,26 %* og en effektiv rente på 5,11 %.*
*Før kostnader knyttet til forvaltning. Vil kunne endres fra dag til dag, og er derfor ingen garanti for avkastningen i perioden den er beregnet for.
Vennlig hilsen,
Stein Svalestad
En god risikojustert avkastning til deg som kunde og investor.
Ønsker du mer informasjon om tjenestene våre for deg eller bedriften din?
Ta gjerne kontakt på en måte som passer deg.